PERSON ORGANISATION FIT

 

Zagadnienie dopasowania do kultury organizacyjnej jest coraz szerzej dyskutowane zwłaszcza w odniesieniu do procesu rekrutacji. Kandydaci odpowiadają na coraz bardziej zaskakujące pytania, często nie mające bezpośredniego związku z ich edukacja, kwalifikacjami, czy profilem stanowiska, na które aplikują. Aby zbadać dopasowanie do organizacji, zespołu, a nawet przełożonego można skorzystać z łatwo dostępnych, bo nawet online, narzędzi wspierających rekrutację.

Dla rekrutera to istotne, dodatkowe źródło informacji o kandydacie.

 

 

Większości firm, szczególnie w czasie spowolnienia gospodarczego, zależy na pozyskaniu ludzi, którzy jak najszybciej staną się w pełni wydajnymi pracownikami. Momentalnie wsiąkną w organizację, w której dzięki uwzględnieniu podczas rekrutacji ich dopasowania do jej kultury, będą się czuli, jak ryba w wodzie. Jednak, co jeśli kultura organizacyjna firmy jest niedojrzała? Dopasowując do niej ludzi, firma może narazić się na pogłębienie tej sytuacji, a w konsekwencji straty w przyszłości.

 

 

Uleczenie nie do końca zdrowej kultury organizacyjnej nie jest proste. Firmy skoncentrowane na zwiększaniu produktywności i zysków, często zapominają o jej kluczowym znaczeniu. Nie biorą pod uwagę, że niedomagająca może być przyczyną upadku przedsiębiorstwa. Sporo przykładów upadku firm można znaleźć w Polsce lat 90-tych. Firmy prywatne przeżywały intensywny rozwój. W rezultacie sposób, w jaki firmy były zorganizowane wcześniej już za rok czy dwa nie zdawało egzaminu. Rósł chaos i mnożyły się konflikty, co było prostą drogą do upadku przedsiębiorstwa. Dlatego kadra zarządzająca musi dbać o harmonię między strukturą i kulturą organizacyjną, a poziomem rozwoju firmy. Trzeba dużej determinacji i świadomości kadry zarządzającej, żeby wyleczyć organizm, jakim jest firma. Tak samo jak w DNA, wszystko musi idealnie pasować, inaczej zwyczajnie nie działa. Co więcej, nad poprawą kondycji kultury organizacji trzeba pracować równolegle prowadząc biznes. To tak, jakby się naprawiało samolot w trakcie lotu.

 

 

Spójna i silna kultura organizacyjna to baza pozwalająca budować coraz lepszy zespół wysoko wykwalifikowanych i wydajnych pracowników. Kiedy mamy do czynienia z firmą o dojrzałej kulturze uwzględnienie dopasowania do niej w procesie rekrutacji przynosi obopólne korzyści, zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Dla jednych jest to praca w środowisku, w którym czują się dobrze, dla drugich pozyskanie kolejnych talentów wspierających dalszy rozwój biznesu.

 

W takim wypadku, zbadanie dopasowania do organizacji, zespołu i przełożonego, to niezwykle wartościowe, dodatkowe źródło wiedzy dla rekrutera. Pozyskiwanie dopasowanych pracowników, to dla firmy szczepionka uodparniająca na zmiany rynkowe. Dobrze dobrany zespół to ludzie lubiący swoją pracę, zaangażowani i zmotywowani, a jeśli dołożymy do tego jeszcze wysokie kwalifikacje, to firma może być spokojna o swój sukces w biznesie i poddawać się jedynie badaniom kontrolnym zamiast inwazyjnemu leczeniu.

dotacje na innowacje unia europejska